Zlatý Chlum

Rozhledna Zlatý chlumKamenná rozhledna na vrcholu Zlatý Chlum ve výšce 875 m. Původně postavena v roce 1899 během pouhých tří měsíců, vyhořela v roce 1955 a v 70. letech byla znovu obnovena. Výška rozhledny je 26 m a z vyhlídky se nabízí nádherný pohled na polské roviny s dominantními otmuchovskými jezery na sever, jižní pohled nabídne celé pásmo Hrubého Jeseníku s Pradědem a Šerákem.

Myšlenka postavení rozhledny vznikla v roce 1894 v Jesenické sekci Moravskoslezského sudetského horského spolku a samotné zahájení stavby rozhledny bylo zahájeno z popudu tehdejšího frývaldovského turistického spolku 8.8.1898. Kameny ke stavbě byly těženy přímo na místě, pálené cihly se vozily z Polska a písek z obce Písečná. Slavnostní otevření rozhledny bylo 3.9.1899. O tři roky později byla u rozhledny postavena turistická chata (původní název Medritzerova chata), ke které byla roku 1932 zřízena nová upravená cesta. Po roce 1945 zájem o rozhlednu upadal a roku 1955 došlo k požáru chaty, která byla později obnovena.

Turistika a cyklistika - Přístupná z Jeseníku po modré a červené turistické značce, odtud je však výstup značně obtížný, snadnější je se na rozhlednu dostat od Rejvízu po červené značce, případně neznačené cestě od Ztracené jedle, nebo od Čertových kamenů po modré značce. Na kole obtížně přístupná pouze od Křížového vrchu, je lepší kolo schovat dole (třeba u Čertových kamenů) a vyjít pěšky. U rozhledny je otevřená restaurace. Výlet na rozhlednu můžete spojit s návštěvou Čertových kamenů a Křížového vrchu.

 

Stránky: http://www.zlatychlum.cz, http://www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/zlaty-chlum-u-jeseniku/

Zobrazit na mapě

 

 


Rozhledna Zlatý chlum a vyhlídka