Doostření fotografií: 8. díl - Shrnutí a několik poznámek na závěr

Na závěr shrnutí všech důležitých poznatků z předchozích dílů a akce ke stažení.

 

Doostření fotografií je poměrně složitý proces, při kterém se postupně provádí spousta kroků, kterým byly věnovány předchozí díly. Úplně na konec si provedeme stručné shrnutí.

  • Zmínili jsme se o třech způsobech doostření: unsharp mask, smart sharpen a filtr high pass. Nejvýhodnější z nich je smart sharpen s metodou lens blur. Respektuje nejvíce detaily, pracuje interně s velmi malým poloměr. Dochází u něj k nejmenšímu halo efektu a přímo v nastavení filtru lze zabránit doostření v příliš tmavých a světlých oblastech fotografie.
  • Doostření je nutné vždy provádět nedestruktivně pomocí vrstvy. Díky ní lze nejen měnit intenzitu doostření, ale celý proces ostření zrušit a vrátit se na začátek.
  • Doostření se neprovádí v nejsvětlejších a nejtmavších místech, které kromě šumu téměř neobsahují detaily. Tomu se předejde na úrovni vrstvy podmíněným prolnutím (blend if) nebo přímo v nastavení filtru (smart sharpen).
  • Při doostření je nutné zabránit barevným změnám, ke kterým díky zvýšení kontrastu dochází. Používá se režim prolnutí luminosity (světlost) nebo příkaz fade (ztlumit), rovněž s režimem luminosity.
  • Selektivním doostřením pouze na hranách pomocí masky hran se zabrání zvýraznění šumu na ostatních plochách. Lze pak doostřit o něco silněji, protože doostření je provedeno přesně tam, kde je to potřeba.
  • Maska hran může být podstatně vylepšena pro fotografie ve vysokém rozlišení určených pro tisk.
  • Dvouprůchodové doostření eliminuje vznik velice nepříjemného halo efektu. Právě kvůli němu je nutné často provést mírnější doostření. Díky dvouprůchodovému doostření můžeme ostřit "naplno".
  • Při doostření musí být fotografie prohlížena v původní velikosti 100 %.
  • Fotografie, které se budou tisknout na inkoustových tiskárnách se doostřují při zobrazení přesně v 50 % velikosti. Po zvětšení na 100 % budou fotografie přeostřené přesně tak, jak potřeba pro tisk, kde dojde k následnému mírnému rozmazání.
  • Masku hran lze použít nejen při doostření, ale také při odstraňování šumu. Odstranění šumu pracuje na základě jeho rozostření a k tomu nesmí docházet na hranách, ale pouze na ostatních plochách. Inverzí masky hran vznikne maska povrchu (surface mask), která se používá při odstraňování šumu (samozřejmě pro tyto účely bude ještě mírně upravena).
  • Hlavní doostření se provede vždy až na finální velikosti fotografie.
  • Fotografie získané z formátu RAW, kde fotoaparát neprovádí žádné doostření nebo i fotografie pořízené ve formátu JPEG s vysokým rozlišením se mohou před zahájením veškerého zpracování nepatrně předostřit. Předostření musí být ale naprosto minimální, sotva postřehnutelné.
  • Perfektně doostřená fotografie na CRT monitoru se bude na LCD monitorech jevit jako mírně přeostřená. S tím je třeba počítat, pokud se fotografie upravují na CRT monitorech. Je potřeba najít kompromis v doostření, aby fotografie umístěné do galerií vypadaly ostře na všech typech monitorů.
  • Na LCD monitorech s nižším rozlišením se hůře odhaduje míra doostření pro tisk, tento nedostatek eliminuje praxe, již po několika vytištěných fotografiích se získá mnohem lepší odhad.

 


Akce ke stažení: HJ-Tutorials-doostreni.atn

 

Akce jsou připraveny pro výukové účely, podstatně zjednodušené. Neřeší se např. maska hran pro tisk fotografií A4 a větších, kde je potřeba zvolit mírně odlišný postup, a jejich kompletní tisková příprava s doostřením.

Sada obsahuje doostření třemi způsoby: smart sharpen, unsharp mask a high pass. Dále pomocnou akci maska hran a nastavení ochrany světel a stínů pro podmíněné prolnutí vrstvy pro unsharp mask.

Akce nejsou ověřeny v české verzí Photoshopu - v případě, že se akce zastaví s chybou, bude nutné nahrát krok akce znovu (typicky dojde k chybě např. u kroku "select layer background" - v české verzi se očekává "pozadí").

Postup nahrání akcí: Pokud není zobrazena paleta akcí, stiskněte Alt+F9. Otevřete nabídku palety (kliknutím na šipku v pravém horním rohu) a z nabídky vyberte Load Actions. Poté vyhledejte umístění, kam jste akce uložili a potvrďte v něm soubor "HJ-Tutorials-doostreni.atn". Jednodušší postup je na uloženou akci poklepat myší a automaticky se načte do Photoshopu (nemusí být vždy funkční).

Akce jsou připraveny pouze s přibližnými výchozími hodnotami nastavení doostření, pro vlastní potřeby si hodnoty budete muset přizpůsobit.

 


Tolik na závěr seriálu o doostření digitální fotografie. Těm, kteří s úpravami teprve začínají, se mohou zdát články příliš podrobné, pokročilým zase stručné a neúplné. Cílem bylo pokrýt alespoň základní problematiku s důrazem na praktické ukázky a získat celkový přehled o celém složitém procesu doostření fotografií.

Zájemci, kteří by chtěli jít ještě více do hloubky nebo některé téma upřesnit mohou využít diskuze u článků.

 

 

Zpět na seznam článků

 

Komentáře  

 
Peter Kováč
# InfoPeter Kováč 2013-12-12 20:31
Pozdravujem,

pozorne som si prečítal vsetky články o ostreni fotiek, no nie je mi celkom jasné, ktorá metóda je teda najvhodnejšia, ci ostrit len cez SmartSharpen alebo si radšej vytvorit masku hrany a ostrit dvojpriechodovo cez SmartSharpen.

Dakujem za odpoved

Peter
 
 
Luboš Kopečný
# Odp.: Doostření fotografií: 8. díl - Shrnutí a několik poznámek na závěrLuboš Kopečný 2013-12-12 20:38
Zdravím, filtr Smart Sharpen je velice dobrý a můžete ho použít i bez masky hran. Samozřejmě maska hran dá v některých případech lepší výsledky, ale myslím, že na běžných fotografiích to nebude příliš poznat. Pokud vám na některých snímcích záleží, je samozřejmě lepší použít masku hran, zvláště když ji za vás udělají automatické akce a zdrží vás pouze několik vteřin během celkového zpracování fotografie.